sugesto logo
Küpsiste kasutamine

Mis on küpsis?

Küpsis (ingl cookie) on väikesemahuline tekstifail, mille veebiserver saadab kasutaja veebilehitsejale ja mis salvestatakse veebilehe külastamisel kasutaja arvuti kõvakettale. Küpsiseid kasutatakse selleks, et pakkuda kasutajatele isikupärasemat kasutuskogemust ja mugavamat võrgulehel liikumist. Need võimaldavad koguda teavet ja statistilisi andmeid, et pakkuda kliendile asjakohast sisu ja säilitada külastuste ajalugu.

 

Milliseid küpsiseid kasutab Sugesto OÜ veebileht?

  1. Funktsionaalsuse ja toimivuse küpsised – küpsised, mis toetavad veebilehe toimivust ja funktsionaalsust. Nende abil peab veebileht meeles kasutaja tehtud valikuid (näiteks keele valik).
  2. Kasutajastatistika ja -analüüs – küpsised, mis aitavad mõõta veebilehe külastatavust ja selgitavad välja kasutaja käitumismustreid. Neid kasutatakse ainult statistika kogumise eesmärgil ja kasutajaid nende abil ei tuvastata.
  3. Kolmandad isikud (reklaam ja sotsiaalmeedia) – küpsised, mis võimaldavad kuvada kasutajale personaliseeritud ja asjakohast reklaami. Need küpsised määravad, mitu korda kasutaja konkreetset reklaami näeb, ja aitavad ühtlasi mõõta reklaamikampaania tõhusust.

 

Kuidas saab kasutaja küpsiste kasutamist muuta ja piirata?

Kui kasutaja ei soovi oma seadmes küpsiseid kasutada, tuleb tal muuta veebilehitseja privaatsusseadeid. Tasub arvestada, et kõikide küpsiste blokeerimine võib küll aidata kasutaja privaatsust kaitsta, kuid samas piirata ka mõne võrgulehe kasutamise võimalusi.

Kasutaja võib alustada sellest, et blokeerib veebilehitsejas kõikide küpsiste kasutamise. Edaspidi lubab ta kasutuskogemuse põhjal küpsised ainult nendele võrgulehtedele, mida ta usaldab. Järgnevad viited juhendavad, kuidas saab kasutaja häälestada levinuimate veebilehitsejate küpsiste ja turvalisuse seadeid:

  •          Internet Explorer: http://support.microsoft.com/kb/278835
  •          Crome: https://support.google.com/chrome/answer/95647?hl=en
  •          Firefox: http://support.mozilla.org/en-US/kb/Clear%20Recent%20History
  •          Opera: http://www.opera.com/browser/tutorials/security/privacy
  •          Safari: http://support.apple.com/kb/PH5042

 

Lisateavet saab Andmekaitse Inspektsiooni veebilehelt.