sugesto logo

Sugestko keeltekooli sünnilugu

Meil alati on valikute jada ja võimalus sealt leida oma rada
siis kurssi hoida, kulgeda ka kurvidesse kihutada julgeda
Teel olemisest rõõme leida, neid imehetki jagada ja hoida
ja ikka meeles kanda, ikka küsida miks sellel teel meil vaja püsida

Sugestko keeltekooli sünnilugu

Mulle on elus alati meeldinud teater ja näitlemine. Minu suuremad mõjutajad ongi olnud kaks inimest, kes on otseselt või kaudselt selle valdkonnaga seotud.

Üliõpilasena käisin Jaan Toominga draamastuudios. Tegelikult ei olnud see niivõrd draama ja näitlemine klassikalises mõttes, vaid just oma loova potentsiaali äratamine, iseenda otsimine ja leidmine, suhestumine teiste inimestega, neilt uute impulsside saamine. See kogemus oli nii võimas ja puhastav, et pean seda oma tulevase elu üheks olulisemaks tõukejõuks. Sealt tuli julgus suhelda inimestega, improviseerida, uskuda endasse, kaasata inimesi ühistegevusse. Arvan, et ilma selle kogemuseta ei oleks ma ka kunagi sugestiivõpetajaks saanud.

Teine inimene, kes suunas mind otseselt sugestiivõppe rajale oli professor Galina Kitaigorodskaja Moskva Ülikoolis. Tema koolitus avas täiesti uue tasandi õpetamises. Peale seda koolitust julgesin õpetajana väljuda raamidest, rajada keeleõpe mitte suhtlemise mängimisele, vaid tõelisele, loomulikule suhtlemisele, vabastada õppijad pingetest ja hirmudest, anda neile võimalus oma potentsiaali täielikuks avaldumiseks. Tund sarnanes pigem etendusega, kus olid haaratud kõik meeled ja inimesed unustasid ära, et nad on tegelikult keeletunnis. Kogesime rõõmsa hämmeldusega, et see kõik toimib. Sealt jäi vaid sammuke oma keeltekooli rajamiseni.

1991 a.-l oli aeg küps ja 1 märtsil toimus asutamiskoosolek. Uus ilmakodanik, nimega Sugesto, sai sünnitunnistuse.

Eredamad mälestused

Mäletan, et 90-ndate alguses sai meie kursuste eest maksta nii rublade kui ka valuuta(FIM) eest. Krooni algusaastatel maksis üks 60-tunnine kursus 490 kr.

Kõige nõutavam oli inglise, soome ja saksa keel ning eesti keel välismaalastele.

Kõige ebatavalisemad (huvitavamad) väljakutsed Sugesto algusaastatest:

— keelealane koostöö USA demineerimis-spetsialistidega 1997 a.-l

— Eesti Misside sponseerimine ja keelealane konsulteerimine 1992 a.-l

— kõige varasemad keeletunnid 90-ndate keskel, mis algasid Eesti Telefonis kl. 6.45

— kõige põnevamad koolituskohad, mis meil on olnud:

  • tehases, kuhu õpetaja pidi alati kaitseriietuse ja kiivriga sisenema
  • Vilsandi saarel, kuhu sõitsime läbi mere kõrge kastiga veoautos
  • Viljandi lossi varemetes

Sugesto keeltekooli saavutused

Oleme püsinud oma teel 30 aastat. Keeltekool Sugesto on Eesti vanimaid, järjepidevalt ainult täiskasvanute keelekoolitust ja õpetajate täiendkoolitust pakkuv erakool Eestis.

Sugestos on saanud keeleõpet üle 14000 inimese, kes on õppinud eesti, vene, inglise, saksa, soome, rootsi, prantsuse, hispaania, itaalia, portugali ja  ungari keelt.

Oleme korraldanud keelekoolitust enam kui 150 asutusele ja organisatsioonile Eestis.

Oleme jaganud oma innovatiivsete meetoditega õpetamise kogemust rahvusvahelistes täiskasvanute haridusprojektides Grundtvig ja korraldanud õpetajate koolitusi Kreeka, Hispaania, Norra, Tšehhi ja Soome kolleegidele.

Oleme toonud värskeid mõtteid ja võtteid täiskasvanute keelekoolitusse ja usume, et suuudame ka edaspidi pakkuda oma õppijatele palju rõõmu keeleoskusest.